This calendar will be continuously updated!

29.10.20 18:30-22:00

Kuník De Morsier Architectes
Séverin Guelpa

Public discussion
“TREMBLEMENT”

La Beque
1814 La-Tour-de-Peilz

27.10.20 19:30-21:00

Philippe Fretz

Finissage & talk with Florence Grivel

Eglise Saint-François
Place Saint-François
1003 Lausanne

24.10.20 19:00-20:00

L' Acte pur Tristan Lavoyer & Andreas Hochuli

Concert
Finissage

Grand-Rue 31
1700 Fribourg

23.10.20 17:00-22:00

Matthias Liechti

“This happened or maybe it did not. The time is long past and much is forgot.” (until 22.11)
Silicon Malley
Avenue du Chablais 18
1008 Prilly

23.10.20-30.10.20

Lauren Huret

“The Soothsayings of Iris”
online

22.10.20-23.10.20

David Weishaar

“The Night”
Atelier de Bellevaux
Chemin d’Entre-Bois 27
1018 Lausanne

On appointment

22.10.20 10:00-13:00

Geraldine Tedder

SUSPENDED TIME STUDY SESSION

online
Please register here by 20 October, places are limited.

22.10.20 19:00-21:00

Éditions Cosa Mentale

Launch DIXIT

Online streaming

19.10.20-30.10.20

Lisa Biedlingmaier

Spreadsheet #21

online

17.10.20-18.10.20

Xénia Lucie Laffely

“Swan Lamp”

Casa Bianca
On appointment

16.10.20 20:00-20:30

Dorota Gawęda & Eglė Kulbokaitė

Opening performance “Mouthless (Dziady) II”

On Curating
Ausstellungstrasse 16 / Sihlquai 55
8005 Zurich

15.10.20-16.10.20

Hinrich Sachs

“Kinderwort”

Projektraum Bollag
Gärtnerstrasse 50
4057 Basel

10.10.20-11.10.20

Lucas Herzig

“LUNA CALANTE”

Artistic residence at Residenza La Fornace

10.10.20-24.10.20

Grégory Sugnaux
Pascal Vonlanthen

“You talk to me with words and I look at you with feelings”

Grand-Rue 31
1700 Fribourg

10.10.20 16:00-18:00

Nina Haab

Conversation N. 1: échange entre 5 femmes artistes et historiennes d’art autour de l’art, des choix et du quotidien

live-streaming

10.10.20-30.10.20

Marie Matusz

“Impending”

online

09.10.20-16.10.20

Cédric Eisenring

“Online Viewing Room” of DREI
at Frieze

online

09.10.20-20.11.20

Natacha Donzé

“Cortège”

Parliament Gallery
36 Rue d’Enghien
FR-75010 Paris

08.10.20-30.10.20

Axelle Stiefel

“Comment s’arrimer?”

Online essay

03.10.20 18:00-1:00

Mathis Altmann

“Powerlifestyles”

Centre Culturel Suisse de Paris
38 Rue des Francs Bourgeois
FR-75003 Paris

01.10.20-11.10.20

Pascale Birchler
Lisa Biedlingmaier

First Day Werkschau
Haus Konstruktiv
Selnaustrasse 25
8001 Zürich

30.09.20-30.10.20

Donet Schäfer Reimer Architekten

“Bedürfnisse und Gestaltung”

Online essay

27.09.20-27.09.20

Kuník De Morsier Architectes
Séverin Guelpa

“TREMBLEMENT”

5th site
Glacier du Rhône
3999 Obergoms

26.09.20-26.09.20

Kuník De Morsier Architectes
Séverin Guelpa

“TREMBLEMENT”

4th site
6804 Monte Ceneri

26.09.20-26.09.20

Kuník De Morsier Architectes
Séverin Guelpa

“TREMBLEMENT”

3rd site
3855 Brienz

25.09.20-27.09.20

Dorota Gawęda & Eglė Kulbokaitė

“Modern Nature” Part II
La Beque
1814 La-Tour-de-Peilz

25.09.20-25.09.20

Kuník De Morsier Architectes
Séverin Guelpa

“TREMBLEMENT”
2nd site

8045 Albisgütli (ZH)

25.09.20-25.10.20

Nina Haab
Chloé Delarue

“It’s My Party: Deep End”

Bagni Pompeiani di Arzo
6864 Arzo

24.09.20 19:00-20:30

Lucas Herzig

in conversation with Giovanni Carmine, Director of the Kunst Halle Sankt Gallen
live streaming

24.09.20 19:30-21:00

Kuník De Morsier Architectes
Séverin Guelpa

“TREMBLEMENT”
Performance vernissage

4133 Pratteln

24.09.20-27.10.20

Philippe Fretz

“Divine chromatie”

Eglise Saint-Francois
Place Saint-François
1003 Lausanne

19.09.20 13:00-19:00

Géraldine Honauer

„Open Studios“
Förderateliers Klingental

Kasernenstrasse 23
4058 Basel

18.09.20-08.11.20

Marie Matusz

“Epoche”

Kunstraum Riehen
Im Berowergut
Baselstrasse 71
4125 Riehen

17.09.20-20.09.20

Éditions Cosa Mentale

I Never Read, Art Book Fair Basel

SCHAULAGER
Ruchfeldstrasse 19
4142 Basel/Münchenstein

16.09.20-11.10.20

Caroline Bachmann
Chloé Delarue
Natacha Donzé
Camille Lacroix
Kaspar Ludwig
Dominic Michel
Emanuel Rossetti
Grégory Sugnaux

“Palazzina #8”, a group show with eight Swiss Art Awards artists invited by one Palazzina member each Mathieu Dafflon, Victoria Holdt, Simone Holliger, Géraldine Honauer, Noemi Pfister, Luca Rossi, Kelly Tissot, Ines Tondar.“

PALAZZINA

Alemannen­gasse 60
4058 Basel

12.09.20-25.10.20

Louisa Gagliardi

“Wishful Thinking”
ANTENNA SPACE
Room 202, Building 17,
No.50, Moganshan Rd.
Shanghai

12.09.20-10.10.20

Emanuel Rossetti

2. STAIRS
“Karma International Showroom”
Weststrasse 70
8003 Zürich

12.09.20 14:00-15:00

Leila Peacock

Art & Science Talk

Schwarzescafé
Limmatstrasse 270
8005 Zurich

11.09.20-31.10.20

Marie Matusz

“Punk Delikatessen”

Suns.Works
Zollikerstrasse 249–251
8008 Zürich
on appointment

11.09.20 17:00-22:00

Lisa Biedlingmaier

«Anti-MEs…»
Book presentation and sound performance

Atelier Hermann Haller
Höschgasse 6
8008 Zurich

10.09.20-31.10.20

Kaspar Ludwig

“I always do shadows to deform my shape”
Galleria Daniele Agostini
via Cattedrale 11
6900 Lugano

10.09.20-19.09.20

Chloé Delarue

“TAFAA #30”
Salle 3
1 rue Louis Victet
F-69001 Lyon

10.09.20-22.10.20

Dawn Nilo

Performing Negotiations
Private in situ and online showings here
presented by
Monk Contemporary, Basel
Wil Aballe Art Projects, Vancouver
HVERFISGALLERI, Reykjavik
Galerie Felix Frachon, Brussels
a.antonopoulou.art, Athens

10.09.20-02.10.20

microsillons

“Communes évidences”
Petershof
Petersgraben 19
4051 Basel

10.09.20-30.10.20

Youssef Limoud

“When the room is empty”

Petershof
Petersgraben 19
4051 Basel

09.09.20-03.10.20

Lucas Herzig

“The Sand Threshold”

MARS
Via Guido Guinizelli 6
I-20127 Milan

08.09.20 19:00-21:00

Camille Lacroix

“animisme
domestique
libéré”

Théâtre de la Parfumerie
Chemin de la Gravière 7
1227 Genève

07.09.20-20.09.20

hit

hit Poster posting
1200 Genève

04.09.20-30.10.20

zqm

Paulo Wirz Exhibition
online & on-site

zqm
Petersburger Str. 73
DE-10249 Berlin

04.09.20-11.10.20

Dorota Gawęda & Eglė Kulbokaitė
Ramaya Tegegne

“Eat the Museum”
Alte Fabrik
Klaus-Gebert-Strasse 5
8640 Rapperswil

03.09.20 18:30-20:00

Sam Porritt

Artists talk

Kunsthalle Zürich
Limmatstrasse 270
8005 Zürich

02.09.20-15.09.20

Emanuel Rossetti

1. WALKS
“Rewriting Our Imaginations”

Edition for the LISTE poster project
4058 Basel

01.09.20-30.10.20

Young Boy Dancing Group

2019
with Maria Metsalu, Nicolas Roses, Manuel Scheiwiller

online

29.08.20 15:00-21:00

Rebecca Kunz
Géraldine Honauer

Finissage “Palaver Palaver
Keinraum Kunsthoch Luzern
Bireggstrasse 36, 6003 Luzern

29.08.20-30.08.20

Reto Pulfer

“Rapararapae
Großer Garten, Dorfmitte 11
DE-17268 Gerswalde

29.08.20-06.09.20

Reto Pulfer

“Hapaxanther Todeszustand”

Kalklaube
Gerswalde
DE-17268 Gerswalde

22.08.20-19.09.20

Jan van Oordt

“I THINK I HEARD THE SUN”
sic! Raum für Kunst
Elephanthouse
Neustadtstrasse 29, 6003 Luzern

21.08.20 17:00-22:00

Lokal-int

GRRRILL
Swiss Art Awards finalists and jury meeting
Hans-Hugi-Strasse 3, 2502 Biel-Bienne

16.08.20 0:00-0:00

Leila Peacock

Last day of “The past, the present, and the future walked into a bar. It was tense.”

al_vista
Dienerstrasse 33, 8004 Zürich

14.08.20-23.08.20

Gautam Kansara

“More Past the Better”
Last Tango
Sihlquai 274, 8005 Zürich

13.08.20-19.09.20

Rebecca Kunz

“Palimpsestic Dust” in Blanko
Ausstellungsraum Klingental
Kasernenstrasse 23, 4058 Basel

07.08.20-23.08.20

Tiphanie Kim Mall
Mia Sanchez

Plattform20
Fri Art – Kunsthalle Fribourg
Petites-Rames 22, 1701 Fribourg

01.08.20-30.10.20

Géraldine Honauer

“Spinning wait cursor installed on the website of the Swiss Art Awards”
www.swissartawards.ch

22.08.20 17:00-22:00

Jan Vorisek

Closing of the exhibition “Collapse Poem” – Performance
Kunsthaus Glarus
Im Volksgarten, 8750 Glarus

24.07.20 18:00-0:00

Geraldine Tedder

Cinebarn #1

08.02.20-27.07.20

Chloé Delarue

“TAFAA The Century of the Snitch”

La Villa du Parc
Parc Montessuit
12 Rue de Genève
FR-74100 Annemasse